Sprzątanie świata – wrzesień 2014

Nasza planeta – nasza odpowiedzialność

2014_sprzatanie_swiata6

Sprzątanie  Świata to społeczna kampania ekologiczna, która zachęca społeczności  lokalne do działań na rzecz zachowania czystości oraz utrzymania dobrego stanu środowiska naturalnego bądź jego poprawę. Kolejny raz ruszyła największa akcja ekologiczna Sprzątanie Świata 2014.

W piątek, 19 września uczniowie Gimnazjum z Oddziałami Przysposabiającymi do Pracy w Krotoszynie wraz z nauczycielami oraz wychowawcami z Ochotniczego Hufca Pracy w Krotoszynie wzięli udział w akcji sprzątaniowej na terenie Krotoszyna. Celem akcji było, tak jak w ubiegłym roku, posprzątanie parku przy ulicy Fabrycznej oraz zwrócenie uwagi na osobisty wpływ KAŻDEGO Polaka na środowisko przyrodnicze poprzez unikanie tworzenia odpadów, a także przez selektywną zbiórkę odpadów.

 

 

Spotkanie Świąteczno – Noworoczne

DSC_0061

 

Dnia 10 stycznia 2014 roku o godz.13.30 uczniowie naszej szkoły przygotowali Spotkanie Świąteczno – Noworoczne. Samorząd szkolny wraz z opiekunami panią A. Patalas, J. Robakowską, R. Ullrich – Pospiech oraz uczniami klasy trzeciej zadbał o oprawę sceniczną i wystrój sali. W murach naszej szkoły gościliśmy następujące osoby: panią Małgorzatę Mielcarek – z-cę Naczelnika Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Krotoszynie, pana Piotra Zerbe – Wielkopolskiego Wojewódzkiego Komendanta OHP, pana Zdzisława Dębowskiego – z-cę Wielkopolskiego Wojewódzkiego Komendanta OHP, Zbigniewa Kurzawę – Komendanta Środowiskowego Hufca Pracy w Krotoszynie, panią Iwonę Łuczak – z-cę Komendanta Środowiskowego Hufca Pracy, Grzegorza Majchszaka – Radnego Rady Miejskiej, pana Waldemara Kulę – Prezesa Zarządu Holdingu Edukacyjnego Sp. z o.o. – organu prowadzącego szkołę, ks. Proboszcza parafii Piotra i Pawła D. Kowalka, pana Zbigniewa Kielbana – Prezesa Zarządu firmy Modico Plus, reprezentację pracodawców: pana D. Fabianowskiego, K. Jankowskiego, M. Kaczyńskiergo oraz naszych rodziców: panią D. Borowczyk i E. Ołoszyńską.

Po części artystycznej nastąpiło poświęcenie budynku szkoły oraz skromny poczęstunek. Uczniowie podziękowali obecnym za wsparcie i wszelkie działania, które umożliwiają im funkcjonowanie w szkole i złożyli najserdeczniejsze życzenia na nowy rok 2014, wręczyli także drobne upominki.

 

 

 

 

 

 

Urzeczywistnienie siebie przez pracę

foto01

„Urzeczywistnienie siebie przez pracę” – to hasło towarzyszyło szesnaściorgu uczniom Gimnazjum z Oddziałami Przysposabiającymi do Pracy w Krotoszynie podczas dwóch tygodni pobytu w Niemczech, w Bad Freienwalde w Brandenburgii.

W dniach od 25 listopada do 6 grudnia 2013 roku uczniowie Gimnazjum z Oddziałami Przysposabiającymi do Pracy w Krotoszynie uczestniczyli w projekcie pt. „Urzeczywistnienie siebie przez pracę”, Staże i praktyki zagraniczne dla osób kształcących się i szkolących zawodowo. Projekt ten był w całości finansowany w ramach programu operacyjnego Kapitał Ludzki ze środków Unii Europejskiej. Beneficjentem projektu był Holding Edukacyjny Sp. z o.o. z Pleszewa, a instytucją przyjmująca uczniów Stowarzyszenie Kształcenia Zawodowego Eberswalde e.V. w Niemczech.

Szesnaścioro uczniów gimnazjum wraz z trzema opiekunami przez dwa tygodnie mieli okazję uczestniczyć w praktykach zawodowych u niemieckich pracodawców w miejscowości Bad Freienwalde.  Szkolili się w zawodach ślusarz, murarz – robotnik budowlany, mechanik pojazdów samochodowych oraz kucharz. Przed wyjazdem uczestnicy projektu brali udział w przygotowaniu pedagogicznym, międzykulturowym i językowym. Pobyt w Niemczech stał się okazją do poszerzenia umiejętności związanych z zawodem, kształtowaniem sprawności w sytuacjach społecznych, rozbudzeniem motywacji do uzyskiwania i poszerzenia kwalifikacji w zakresie języka obcego oraz zapoznaniem się z kulturą naszych zachodnich sąsiadów. Była to niebywała okazja, żeby poznać zasady obowiązujące u niemieckich przedsiębiorców oraz sprawdzić siebie w nowych nieznanych realiach.

W trakcie pobytu zorganizowane były zajęcia z języka niemieckiego prowadzone przez panią Justynę Robakowską, podczas których uczniowie mieli okazję zrelacjonować miniony dzień oraz nabyć umiejętności językowe niezbędne w pracy.

Aby umilić pobyt uczniowie zwiedzili stolicę Niemiec, gdzie widzieli siedzibę rządu, Reichstag, Bramę Brandenburską, plac Pamięci Pomordowanych Żydów, centrum handlowe na Alexanderplatz oraz jarmark bożonarodzeniowy. Po pierwszym tygodniu praktyk zaserwowano praktykantom odrobinę tropików – wyjazd do Tropical Islands w Brand, który okazał się strzałem w dziesiątkę. Młodzież mogła się zrelaksować i nabrać siły na kolejny tydzień.

Na zakończenie pobytu została zorganizowana uroczysta kolacja, a przedtem spotkanie z panią dyrektor Stowarzyszenia BBV. Uczestnicy otrzymali certyfikaty potwierdzające udział w praktykach zawodowych, dzienniczki praktyk wypełnione w dwóch językach. Na podstawie tych dokumentów mogą ubiegać się o dokument Europass Mobility (umożliwiający każdemu obywatelowi Europy lepszą prezentację kwalifikacji i umiejętności zawodowych) oraz słodki upominek z okazji Mikołajek.

Każdy z uczestników wrócił do domu zmęczony ale z bagażem nowych doświadczeń oraz miłych wspomnień.

Nad przebiegiem projektu oraz bezpieczeństwem uczestników czuwali  Halina i Zygfryd Bytomscy – pracownicy Stowarzyszenia BBV Eberswalde oraz Justyna Robakowska – nauczyciel języka niemieckiego, Daniel Kulawski i Artur Gręda – wychowawcy i pracownicy ŚHP w Krotoszynie.

DZIEŃ CHŁOPCA


Dzien_chlopca

Jak każe tradycja, ostatniego dnia września świętowaliśmy  Dzień Chłopca. Klasowe obchody tego święta miały bardzo dowcipny charakter. W ramach prezentu  dosyć przekornie pozwoliliśmy naszym kolegom poznać uroki kobiecości. Zadaniem naszych klasowych mężczyzn było wykonanie perfekcyjnego makijażu oraz fryzury (modelkami były oczywiście dziewczyny). Niecodzienną próbą był konkurs chodzenia na wysokich obcasach. Jeśli męskość mierzyć poczuciem humoru oraz odwagą, to nasi chłopcy zdali egzamin brawurowo. Niektórzy z nich radzili sobie na szpilkach lepiej niż niejedna kobieta.  Gratulujemy oraz raz jeszcze życzymy wszystkiego naj.

Święto Pieczonego Ziemniaka

17 października obchodziliśmy Święto Pieczonego Ziemniaka. Z tej okazji wychowawcy Środowiskowego Hufca Pracy w Krotoszynie zorganizowali dla nas spotkanie na „grzybku” przy ulicy Langiewicza połączone z zabawami integracyjnymi oraz konkursami sportowymi. We wszystkim główna rolę odgrywała tradycyjna wielkopolska „pyra”, która (obok smażonej kiełbaski) była najważniejszym elementem menu (rewelacyjnie smakowała prosto z ogniska) oraz bohaterką rywalizacji sportowych.